Populiariausios dietos gali keistis laikui bėgant, priklausomai nuo naujausių mitybos tendencijų ir mokslinių atradimų. Tačiau šiuo metu kai kurios iš labiausiai paplitusių dietų yra:
- Viduržemio jūros dieta: Ši dieta remiasi tradiciniu Viduržemio jūros regiono gyventojų valgymo įpročiu, pabrėžiant vaisius, daržoves, sveikus riebalus (pvz., alyvuogių aliejų), žuvis, riešutus ir grūdus. Ji mažai vartojama raudonos mėsos ir pabrėžia vartoti daug žuvies ir jūros gėrybių.
- Ketogeninė dieta (keto): Ši dieta reikalauja labai riboti angliavandenių suvartojimą ir pakeisti juos riebalais, kad organizmas įsijungtų į ketozės būseną. Tai reiškia, kad organizmas degina riebalus energijai, o ne angliavandenius.
- Paleo dieta: Ši dieta remiasi maistu, kurį, kaip manoma, valgė ankstyvieji žmonės. Tai apima mėsą, žuvį, daržoves, vaisius, riešutus ir sėklas, bet vengiama perdirbto maisto, grūdų ir pieno produktų.
- Vegetarinė ir veganų dietos: Abi šios dietos apima atsisakymą valgyti mėsą ir žuvį. Vegetarinė dieta dažnai apima kiaušinius ir pieno produktus, o veganų dieta visiškai atmeta visus gyvūninės kilmės produktus.
- Atkins dieta: Ši mažai angliavandenių dieta pradžioje labai riboja angliavandenių suvartojimą, o vėliau leidžia palaipsniui juos didinti. Tikslas – skatinti svorio mažėjimą, mažinant angliavandenių suvartojimą.
- Zonos dieta: Ši dieta pabrėžia maisto suvartojimą tam tikru santykiu: 40% kalorijų iš angliavandenių, 30% iš baltymų ir 30% iš riebalų. Ji skatina subalansuotą mitybą su reguliariai valgomais nedideliais patiekalais.
- Detoksikacinės ar valomosios dietos: Šios dietos teigia, kad jos gali išvalyti organizmą nuo toksinų ir pagerinti sveikatą. Jos dažnai apima tam tikrų maisto produktų ar produktų grupių vengimą, ilgalaikį badavimą ar specialių detoksikacijos produktų vartojimą.
Svarbu paminėti, kad prieš pradedant bet kokią dietą rekomenduojama pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu ar mitybos specialistu, ypač jei turite sveikatos būklę ar specifinius mitybos poreikius. Skirtingos dietos tinka skirtingiems žmonėms priklausomai nuo jų sveikatos būklės, gyvenimo būdo ir mitybos tikslų.