Sportas

10 taisyklių pradedantiems sportuoti

10 taisyklių pradedantiems sportuoti

Autoriaus pastaba: šis tekstas skirtas sporto naujokams.

Tikiuosi, kad visi tie, kurie jau ne vieną mėnesį sportuoja ir susipažino su viso kūno treniruočių programomis ir jas išbandė šiame tekste neras nieko naujo ir visi žemiau išdėstyti faktai bus seniai pažįstami. Jau ganėtinai ilgai seku pagrindinius lietuvių forumus, kurie daugiau ar mažiau susiję su Fitnesu ar Kultūrizmu, ir jau ne kartą teko susidurti su įspūdžiu kad didžioji dalis rašytojų šiuose forumuose – tai Mr. Olymplia čempionai, WFF profesionalai ir sunkiaatlečiai olimpiečiai, ne vienas iš jų daktarai ir profesoriai, bei ilgametę patirtį turintys treneriai, kurie savo išmintį platina ir perduoda sekančioms kartoms. Deja tai yra labai labai toli nuo tiesos….

Labai greitai galima pastebėti, kaip aplink tokių “pseudo” profesionalų būrelį susiburia nieko nenutuokiančių, pradedančiųjų minios, kurios taip ir trokšta pasiekti tas įsivaizduojamas “Olimpo” viršūnes. Tačiau vargu ar nors vienas realiai bando išsiaiškinti, kas sėdi kitam “laido” gale ir kas dalina nežinia iš kur gautas žinias. Žinoma negalima visų sudėti į vieną skyrelį ir lyginti kartu. Mano džiaugsmui vis dar pasitaiko vienas kitas dėmesio vertas nuomonės žmogus, kuris sugeba argumentuoti savo teiginius, duoti dėmesio vertus pavyzdžius ir suteikti naudingos informacijos.

Nei vienas naujas tokio forumo narys nenori būti izoliuotas, ir ignoruojamas. Visi pageidauja greitai ir efektyviai gauti ar rasti informaciją, kuri jam yra būtina. Šie forumai ir yra tam kuriami, kad būtų suteikta galimybė keistis informacija, patirtimi ir nuomonėmis su jaunesniosiomis kartomis. Tačiau kiekvieną kartą tenka susidurti su visišku bendrų žinių neturėjimu iš pradedančiųjų pusės. Kyla klausimas KODĖL? Dėja sunku surasti vieną ir teisingą atsakymą į šį klausimą. Tačiau orientuotis reiktu į keletą pagrindinių įsakymų arba kitaip sakant sportininkų tarpe visuotinai nusistovėjusių treniruočių normų:

1. „Kantrybė – tai didelė vertybė!“

Net neįsivaizduoju kiek kartų teko girdėti, skaityti ir matyti, kaip jaunimas ir pradedantieji sportininkai nori užsiauginti labai greitai ir labai daug raumenų. Vos per keletą mėnesių tapti 100 kg sveriančiais Kultūrizmo gigantais. Tam tikslui sudarinėjami nerealiausi treniruočių planai, su nerealiomis pratimų kombinacijomis. Dažnai tenka susidurti su filosofinėmis diskusijomis ar Bicepso dydžiui geriau 2 ar 3 pratimai. Ir jai visa tai nepadeda arba ieškantysis sulaukia atsakymo, kad Kultūrizmas ir Fitnesas, bei kitos sporto šakos, reikalauja pastangų ne vienam ar dviems mėnesiams, bet metams ir daugiau, tokiu atveju jau galima ta patį “pradedantįjį” pamatyti naršant steroidų skyrelio temas ir užduodant klausimus: -Kas yra geriau suvalgyti 10 ar 100 “metano” tablečių ar susileisti 1 ar 5 ampules “decos”. Daugeliui nepavyksta susitaikyti žiūrint į profesionalius atletus iš blizgančių žurnalų viršelių, kad šis procesas trunka labai ilgai. Retas kuris kreipia dėmesį į genetinį atleto potencialą. Visiems tokiems rekomenduočiau įsiminti vieną : -Kultūrizmas ir Fitnesas tai ne savaitgalio pramoga ar vasaros bikini sezonas, tai ilgametis darbas ir netgi gyvenimo būdas. Todėl čia reikia kantrybės ir pasiryžimo siekiant savo tikslo.

2. „Rašyk savo treniruočių dienoraštį!“

Geriausia priemonė stebėti save, savo treniruočių pokyčius ir progresą yra vesti truoniruočių užrašus. Tenka dažnai susidurti, kada naujokai paklausti kokius svorius kilnojo 2 priejime prieš 3 mėnesius, tesugeba patylėti. O visa ši informacija yra gyvybiškai būtina siekiant aukšto tikslo ir rezultatų. Kaip kitaip sugebėsite atrasti savo silpnąsias puses, jeigu nežinosite savo treniruočių eigos. Tokie faktoriai kaip pratimų skaičius, pakartojimai, priėjimai, svoriai, tai tik vieni iš pagrindinių, kuriuos turėtumėte užsirašinėti. Bet yra ir tokie faktoriai kaip savijauta, kūno svoris, bei kiti šalutiniai pojūčiai, kuriuos būtina fiksuoti tam, kad žinoti kodėl būtent tuo treniruočių plano metu pavyko pasiekti vienus ar kitus rezultatus.

3. „Fiksuok savo pauzių laiką!“

Aš pats visą laiką galvojau, kad geriausia yra klausytis savo organizmo tam, kad nustatyti optimaliausias pauzes tarp priėjimų. Šios nuomonės laikausi ir dabar, tačiau per pastaruosius keleta metų teko padaryti išimčių: -Jeigu atletas yra vienas iš tų, kuris dažnai plepa ar prie baro su proteino kokteiliu kokiam nors fitneso klube ar prie štangos ar gantelių suolo rūsio štanginėje, tokiu atveju rekomenduotina fiksuoti savo daromų pauzių laiką, kad sugebėtumėte geriau kontroliuoti savo treniruočių eigą. -To reikalauja treniruočių planas: Pastaruoju metu tenka matyti treniruočių planus kurie ganėtinai efektingai sudaryti, ir kurių viena iš sudėtinių dalių yra tikslus pauzių laikas tarp priėjimų. Tokiu atvejų pauzių fiksavimas yra žinoma būtinas! -Paskutiniai priėjimai patys sunkiausi : tokiems atletams, kurie susiduria su sunkumu treniruočių pabaigoje pagal grafiką atlikinėti pratimus ir iš paskutinių jėgų daro paskutinius priėjimus, patartina taip pat fiksuoti savo pauzių laiką, kadangi senkančios jėgos norom nenorom prašo ilgesnio poilsio, o laikrodis čia padės išspausti paskutines jėgas iš organizmo ir treniruotę padarys dar labiau efektyvesnę.

4. „Nepraleisk visos dienos sporto salėje ar rūsio štanginėje!“

Neskubėk ir būsi pirmas, arba kitaip sakant ne visada laikas praleistas sportuojant atitinkamai lygus sportiniam progresui. Žinoma malonu pasigirti draugams kad praleidi 2-3-4 valandas sportuodamas su svoriais, tačiau negalima pamiršti, kad raumenys auga ne sportuojant, o ilsintis, taigi – visada svarbu yra regeneracijos fazės. O joms nebelieka daug laiko jai puse dienos prasėdi sporto salėje.

5. „Visada treniruok KOJAS!“

Praktiškai kiekvieną savaitę tenka susidurti su pačiais neįmanomiausiais ir fantastiškiausias treniruočių planais pradedantiesiems ir ne tik. Juose ne retai pastebiu net 5 ar 10 įvairiausių pratimų rankoms ( bicepsas, tricepcas) ar krūtinei bei pečiams. Tačiau pamatyti nors porą pratimų kojoms tenka ypač retai, kartais net nenorom tenka apsidžiaugti pastebėjus, kad treniruočių plane yra daugiau nei vienas pratimas kojoms. Deja tokių treniruočių planų pasekmes nesunku pastebėti apsilankius tiek populiariuose sporto klubuose tiek mėgėjiškose “štanginėse” kokiam rūsy. Tuo metu kai praktiškai visi įrankiai ir suoliukai skirti rankų ir krūtinės pratimams užimti ir ten jau susidariusi eilė, treniruokliai skirti efektingiems kojų pratimams jau seniai apdulkėję ir jei ne salės prižiūrėtojai ten jau seniai būtų ne vienas voratinklis. Čia reiktų vadovautis vienu posakiu : “Namas yra toks tvirtas ir stovi tiek ilgai kiek JO PAMATAI”. Taigi kolegos sportininkai, jeigu nenorite atrodyti kaip grupės BACKSTREET BOYS vaikinukai ir galų gale nenorite, kad jūsų kojos tilptų į jūsų draugės Foto modelio džinsus pradėkite treniruoti KOJAS!

6. „Visada stenkis pratimus atlikti techniškai švariai!“

Tai turėtų būti irgi savaime suprantama, tačiau lieka labai dažnai užmiršta. Įvairūs asmeninių rekordų gerinimai būna svarbesni nei pratimo darymo techniką ir ilgainiui tampa norma. Svarbiau tampa asmeninio Ego patenkinimas bei draugų dėmesys atliekant vieną ar kitą pratimą, nei to pratimo darymo efektyvumas ir technika. Rezultatas netrunka pasirodyti ir tada matome rankų lenkimus su štanga ar ganteliais su “užsimetimais” ir siūbavimais, traukas su sulenktomis nugaromis, štangos spaudimus nuo suoliuko kada ant suoliuko tiktai pečių linija ir t.t. ir pan. Šį sąrašą būtų galima tęsti iki begalybės ir tai yra pati problemos esmė. Juk šis sportas nėra svorio kilnojimo triukai, o siekiama yra suformuoti savo kūną pagal savo pageidavimus ir čia svarbią rolę žaidžia būtent pratimų atlikimo technika. Sutikit juokingai atrodo kada “žalias” pradedantysis sveriantis vos daugiau nei ant podiumo vaikščiojančios mergaitės, bando iš paskutiniųjų drebančiom rankom pakelti sunkiausia štangą darydamas bicepco pratimą arba išsiriečia, kaip lankas atlikdamas štangos spaudimą nuo krūtinės vien tik dėl to, kad pasiekti svorį, kurį prieš keleta minučių kėlė jo draugas. Čia daug svarbiau būtų suprasti savo ribas ir tikslą. Žinoma užkietėjusiems profesionalams, kuriems jau pažįstamos visos gudrybės ir, kurie su savo organizmo ir jo galimybėmis susipažinę, galima nukrypti nuo normos į vieną ar į kitą pusę tam, kad atlikti gal būt ne visai technišką pratimą, tačiau pasiekti norimą rezultatą.

7. „Pasilik savo Ego namuose!“

… arba bent jau persirengimo kambaryje! Ši tema pratęs mano jau paminėtus faktus 6 paragrafe. Ego taip pat, kaip kantrybės nebuvimas sporto salėje daro tik neigiamą žalą. Žinoma atrodo daug “mandriau ir kiečiau” jei treniruotėje ant štangos ar gantelio sukrausite visus įmanomus aliuminio svorius(“blynus”), bet jūsų organizmui vargu ar tai svarbu ar svoriai iš aliuminio ar iš plastiko ar iš plieno. Tenka ne kartą matyti, kad kai kurie mėgsta vietoj 2 geležies “blynų” po 25kg susidėti krūva aliuminio ir taip patenkina savo Ego ir įsivaizduoja labai stiprūs, nes štanga atrodo kaip R.Vyšniausko per Olimpines varžybas. Lygiai taip pat kaip svorių skaičius, pradedančiuosius turėtų mažai dominti aplinkinių nuomonė. Tai, kad gal būt aplink sportuos keletas, kuriems aukščiau aprašytos taisykles negalioja, TAU pradedančiajam neturėtu būti pagrindas jų nesilaikyti. Treniruotė tai ne būdas pasimatuoti “PAS KĄ ILGESNIS IR DIDESNIS….” todėl sportuoti pradedantysis turi pagal savo pasirengimą, pagal savo galimybes ir nekreipti dėmesio į visą kitą kas darosi aplinkui.

8. „Svarbu yra mityba!“

… tačiau ne svarbiau nei sunkios treniruotės ir daug miego ir poilsio! Dažnai tenka skaityti įvairių tekstų šiomis temomis ir čia kaip ir visur yra daug nuomonių. Tiesa yra viena, kad kiekvienam reikia susirasti savo aukso vidurį tarp mitybos, treniruočių ir poilsio. Asmeniškai pats pažįstu keletą profesionalių atletų, kurie visiškai nededa pastangų ir nežiūri savo mitybos, valgo viska iš eilės, o kūno reljefas nenusileidžia varžybiniam fintesisto reljefui. Tačiau tai yra tik retos išimtys ir tokie žmonės tiesiog turi genetinį pranašumą, todėl gali leisti sau tokia prabangą. Didžioji dalis iš mūsų vis dėl to neturi galimybes 365 dienas per metus išlaikyti pilvo presą be riebalų ir KMI visada pakyla žiemos metu arba raumenų masės auginimo metu. Svarbu taip pat suvokti kad individualus yra ir mitybos paskirstymas. Kiek riebalų, baltymų bei angliavandenių suvalgysite priklauso tiktai nuo jūsų ir koksai jų santykis bus galite realiai nuspręsti tiktai Jūs, atsižvelgdami į savo organizmo savybes. Taigi kiekvieną vakarą valgomi čipsai ar pica nėra geras pasirinkimas, bet ir vien ryžiai su paukštiena neduos reikiamų rezultatų.

9. „Pamiršk steroidus, pagalvok apie maisto papildus!“

Ir čia būtina pabrėžti kad pridedantiesiems nėra ko net galvoti apie anabolinius steroidus. Pabandysiu išdėstyti keleta argumentų: Pradedant sportuoti visų pirma keletą mėnesių susidursite su būtinybe perprasti savo kūną, surasti sau tinkamiausią mitybą bei treniruočių planą. Suprasti kas tai yra treniruočių ritmas bei režimas. Galų gale susipažinti su maisto papildų įvairove, jų vartojimo ypatumais ir jų teikiama nauda organizmui. Atlikus šiuos namų darbus jums nereiks jokių steroidų, nes ir taip sugebėsite priaugti 6-8kg per 4-6 mėnesius be jokių problemų ypač pradžioje. Žinoma šie rezultatai nebus pastovūs ir bus fazių kada augimas šiek tiek sustos, bet tai toli gražu nereiškia, kad sustojo ir progresas ir ,kad iš kart reikia griebtis steroidų. Tai yra natūrali organizmo fazė, po kurios seka vėl efektyvus masės augimas. Šias fazes galite sušvelninti įvairesniais maisto papildais skirtais tiek energijai ( creatinas, guarana, modifikuoti gryni angliavandeniai ir pan ), raumenų masės didinimui ( baltymai, angliavandenių bei baltymų mišiniai) bei testosterono gamybos skatinimui( MACA- TRIBULUS TERESTRIS). Vitaminai ir mineralai turėtų būti kasdieniniai sveikos mitybos palydovai. Bet net ir jai nusprendėte išbandyti kitokius būdus nedarykite tos klaidos, kurią darė jūsų kiemo ar salės draugai. Ieškokite informacijos ne forumuose ar pas kiemo draugą apie steroidus, o stenkitės konsultuotis su šios srities specialistais, kurie jau metų metus dirba ir išmano savo darbą šioje srityje, kurių žinios aprėpia daugiau nei pakuotės užrašą ir posakį “ aš priaugau 10kg vartodamas deca”. Toks patarėjas niekada negalės pasakyti ką jis susigadino, kokie jo vidiniai organai kokia žalą patyrė vartojant šiuos preparatus. Abejoju ar toks patarėjas giriasi sporto salėje ko jis “nebegali padaryti” ar kokią žalą jam padarė steroidai. Retai kas susimasto kodėl tokie “sportininkai” po pusmečio metę sportą atrodo, kaip subliuškusios kempinės ir nei iš tolo neprimeną atleto. Esu tikras kad nei vienas pradedantysis vairuotojas įsedęs į F-1 bolidą nesugebėtų nuvažiuoti M.Schumacherio laiko, tai kodėl Jūs pradedantieji turėtumėte iš karto tapti Mr.Olympia čempionais ir 120kg sveriančiais atletais? Viskam savas laikas….

10. „Suprask ką darai!“

Šis paragrafas turbūt yra pats svarbiausias iš visų paminėtų. Nei vienas patarimas, nei viena gera užuomina, mintis ar nukreipimas neduos visiškai jokių rezultatų jei TU nesuprasti apskritai ką tu čia darai. Kad ir kaip dažnai minėta ši frazė, bet ji yra vienintelė tiesa šiame sporte: KIEKVIENAS KŪNAS YRA SKIRTINGAS. Ir jei pradedantysis sportininkas neįsigilins į savo kūno poreikius, jo reakcijas ir savybes, niekada negalės tapti perspektyviu atletu ir pasiekti rezultatų. Taigi nebūkite vien tik “kopijavimo mašinos” ir nedarykite visko žingsnis po žingsnio, ką darė jūsų draugai, o bandykite suprasti, kodėl Jūs turėtumėte daryti TAIP, o ne KITAIP!!! Tikiuosi visos šios mintys suteiks jums pagrindo dažniau susimastyti apie savo treniruotes ir elgesį jų metu. Gal būt dažniau pagalvosite apie sporto ideologiją ir savo individualius siekius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *