Papildai ir mityba

Teisingas mitybos priedų vartojimas

Teisingas mitybos priedų vartojimas

Teisingas mitybos priedų vartojimas gali padėti jums įgyvendinti tris esminius kultūrizmo uždavinius: padidinti anabolinę būseną ir treniruotės krūvius bei sumažinti atsigavimo laiką.

Anabolinė būsena – kai organizmas sugeba ,,pasigaminti“ daugiau raumenų audinio. Su ja susiję natūrali testosterono, augimo hormono (GH), insulino augimo faktoriaus – 1 (IGF-1), insulino, kortizolo ir kitų hormonų gamyba, kuri daro įtaką ir raumenų augimui. Raumenų augimą užtikrina ir organizmo reakcija į fizinį krūvį, maistą, mitybos priedus, kitus faktorius.

Mitybos priedai, skatindami testosterono, augino hormono ir insulino išsiskyrimą ir mažindami kortizolo kiekį, padės vystytis anaboliniams (augimo) procesams ir stabdys katabolinius (irimo). Visa tai užtikrins palankią anabolinę būseną.

TRENIRUOTĖS KRŪVIS

Jeigu jūs nepajėgiate treniruotėje dirbti ilgai ir nepavargdami nuo pradžios iki pabaigos, bendrai sėkmei tai, aišku, atsilieps. Galite nepriekaištingai maitintis, bet tai nekompensuos jėgų stygiaus per treniruotę -turite apskritai gerai, energingai jaustis, būti pilnas jėgų.

REABILITACIJA

Kaip greitai sugebate atsigauti tarp serijų ir treniruočių. Svarbu, kad organizmas visiškai atsigautų po fizinio impulso, kad atsigaunama būtų greičiau. Reabilitacija lemia raumenų augimą: organizmas privalo atsigauti po katabolinių procesų ir tik po to gali sintezuoti baltymus. Kuo anksčiau jūs atsigausite po treniruotės, tuo anksčiau šis procesas prasidės.

Kai po treniruotės neatsigaunama, galite susilaukti chroniško persitreniravimo. Tada jūsų raumenys užuot didėję ims netgi prarasti savo apimtį.

Mitybos priedai gali stipriai veikti atsigavimo laiką ir raumenų augimą. Šie preparatai taip pat gali padėti treniruotis intensyviau ir sunkiau. Jeigu jūs norite pradėti treniruotis dažniau (nuo keturių kartų per savaitę pereiti prie šešių), priedai padės greičiau atsigauti. Jeigu, be kultūrizmo, jus užsiiminėjate ir kita sporto šaka, mitybos priedai pagelbės sėkmingai suderinti tai o darys įtaką atsigavimo procesams.

ANTIKATABOLIZMAS

Ir per treniruotę, ir po jos įmanoma išvengti raumenų irimo. Tam tikslui yra kelios metodikos. Pavyzdžiui, baltymai išsaugomi vartojant pakankamai angliavandenių.

Dėl hormono kortizolio įtakos organizme po treniruotės vyksta irimo procesai, sumažėja anabolinio poveikio hormonų efektas. Kaip išvengti viso šito? (Kortizolo lygio nepatartina keisti dėl jo svarbių funkcijų organizme.)

Atitinkamais metodais ir mitybos priedais įmanoma sumažinti baltymų irimą. Vienas iš būdų – padidinti baltymų sintezės procesus. Tam padeda, pavyzdžiui, gliutamino rūgštis, kuri didina augimo hormono ir insulino išskyrimą bei mažina kortizolio ardantĮ poveikį.

KOKIUS PRIEDUS VARTOTI PER TRENIRUOTĘ IR PRIEŠ JĄ

Priedų vartojimas yra ir mokslas, ir kūryba. Reikalingos žinios apie šių priedų poveikį, dozes, vartojimo laiką – visa tai duoda maksimalų efektą. Reikia sugebėti (tai jau kūryba) atrasti tuos priedus, kurie geriausiai tinka būtent Jums.

Pradžia – išbandyti populiarius priedus, derinant juos su skirtingomis treniruočių, dietos sąlygomis. Po kurio laiko jūs jau galėsite nuspręsti, kas jums tinka labiausiai. Įvairūs mokslininkų tyrimai byloja, kad, pavyzdžiui, išsišakojusios grandies aminorūgštys (BCAA-leucinas, izoleucinas ir valinas), vartojant jas prieš treniruotę, padidina insulino išskyrimą ir sumažina testosterono lygio kritimą darant pratimą ir po to. Vartojant kitas aminorūgštis (įvairių rūgščių kompleksą, hidrolizatą arba baltymų miltelius) šito efekto neišgausite. Išsišakojusios grandies aminorūgštys taip pat sumažina IGF-1 gamybą. Šis hormonas turi ardantį poveikį.

Tad ką geriausiai vartoti prieš treniruotę?

30-60 minučių prieš treniruotę vartokite po 5 gramus gliutamino, alanino, leucino ir arganino (miltelių ar gėrimo pavidalu). Rekomenduoju taip pat 50 mkg chromo ir 1 gramą vitamino C. Tikslinga vartoti prieš treniruotę arba 2-3 kartus per dieną vitaminą E, seleną, magnį, betą – karotiną, kalį, folinę rūgštį ir kalcį.

Vartodami labai daug priedų prieš treniruotę apsunkinsite skrandžio darbą, todėl apsiribokite aukščiau išvardytais šešiais maisto priedais.

IŠKART PO TRENIRUOTĖS

Tik užbaigę treniruotę, iškart suvartokite 20 gramų baltymų (laisvųjų aminorūgščių ir baltymo hidrolizato su daug di- ir tripeptidų). Jokiu būdu negalima vartoti angliavandenių -jie sulėtins baltymų pasisavinimą ir sumažins augimo hormono lygį. Taip pat vartokite 5 gramus gliutamino, kad ir toliau kiltų insulino, augimo hormono ir testosterono lygis. Šios rekomendacijos skirtos atletams, kurių svoris yra nuo 68 iki 113 kilogramų. Ką vartoti po treniruotės? Praėjus 20-30 minučių po treniruotės dar suvalgykite 20-40 gramų baltymų (laisvų formų aminorūgščių baltymų miltelių su di- ir tripeptidais bei angliavandeniais). Jeigu laikotės dietos, kurioje yra nedidelis riebalų ir didesnis angliavandenių kiekis, tai galite vartoti apie 100 gramų paprastų ir kompleksinių angliavandenių ir apie 30 gramų aminorūgščių ir baltymų miltelių hidrolizato. Jei dietoje vartojama nedaug angliavandenių, apsiribokite 15 gramų angliavandenių ir 40-45 gramais baltymų.

Kadangi baltymų sintezė intensyvėja keletą valandų po treniruotės (pagal neseniai atliktus tyrimus – iki 36 valandų), svarbu visą tą laiką palaikyti organizmo anabolinę būseną. Todėl baltyminį maistą valgykite kas trys valandos, nes priešingu atveju organizmas ims ardyti raumenų audinį.

Prieš miegą irgi tikslinga suvalgyti baltyminio maisto ir 5 gramus gliutamino.

KREATINO MONOHIDRATAS

Kreatino monohidrato milteliai ne tik padidina kreatino kiekį treniruojamuose raumenyse, bet atitolina nuovargį, pagerina atsigavimą.

Šis preparatas gali būti vartojamas po 5 gramus 2-4 kartus per dieną (šaukštą miltelių užsigerti vandeniu arba pasidaryti kokteilį su sultimis arba angliavandenių gėrimu). Rekomenduojama penkias dienas vartoti po 20-30 gramų per dieną, po to pereiti prie 10-15 gramų per dieną. Efektą įmanoma pasiekti ir vartojant po 5-10 gramų kreatino monohidrato.

Tik eksperimentuodami atrasite labiausiai tinkamą jums dozavimo variantą.

NEGERKITE KAVOS, KAI VARTOJATE ŠĮ PREPARATĄ!

Mokslininkų tyrimai rodo, kad kofeinas neigiamai veikia kreatino monohidratą.

Pagal Mauro Di Pasquale, MD “Muscle and Fitness”

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *